Umění grafiky II. - Jak nastavit design na blog?

1. march 2011 at 17:09 | Freezy |  Umění grafiky
Opravdu nechci psát článek o kódování na web, protože jednak by to bylo na strašně dlouho a pak by to stejně stálo za nic, jelikož to ještě skoro vůbec neumím :D No nic, tento článek bude o nastavování na blog.cz
Spousta lidí se ptá...a jak to mám nastavit? Mě to nejde! Nastavíš mi to sama? - To už mě opravdu štve! A tak jsem si řekla, že něco o tom napíšu sem do článku, přece jenom nastavování je pro někoho velkou neznámou a neví si rady skoro vůbec s ničím a tak je to omezuje i v grafice. Je to totiž velká škoda, když je nějaký velmi zkušený grafik, ale neví si rady s nastavováním.

Každý má nějaký styl nastavování...setkala jsem se s několika velmi šikovnými radami a vychytávkami, které Vám mohly ujít... Nejprve bych chtěla poukázat na návod, který jsem udělala před několika měsíci - návod. Když si ho přečtete spolu s tímto článkem měli byste zvládnout nastavit design.

1. kámen úrazu - STRÁNKA, OKRAJE STRÁNKY A ZÁHLAVÍ
Mnohým z Vás ještě nedošlo, že když vkládáte pozadí stránky, nemusíte udávat barvu, čimž způsobíte to, že se Vám pozadí bude opakovat a nebo se ukáží pouze okraje! Možná si myslíte, že ani nejde dát jiné barvy odstínů než černou, bílou a dalších pár v blogové paletě (příklad)- ale to je omyl! Lze to! Stačí když vložíte okraje a navazující pozadí stránky! Tady je menší SKICA jak byste asi měli postupovat. Pokud zvládnete tyhle věci měli byste mít hlavní nastavování za sebou. Nejvíce chyb co se dají udělat je v nastavení pixelů či zarovnání na různé strany. Na ty to věci byste si měli dávat obzvlášť pozor, i mě se občas stane, že nějakou menší chybu udělat a všechno je...víte kde. Jednou mi dokonce trvalo pěkně dlouho než jsem přišla, v čem to bylo.
TIP: Do rozměrů nepište jako jednotky procenta, ale pixely (obrázkové body)!!! Pokud dáte procenta, váš design bude sedět jen těm, kteří mají stejné rozlišení obrazovky.
TIP: Pokud jde o záhlaví nemělo by být příliš dlouhé, přecejenom nevypadá moc dobře, když musí návštěvník přejet půl míle kurzorem než se dostane k obsahu.
NO WAY: Pokud chcete použít pouze obrázky do okrajů či pozadí stránky, zvolte nějaké jednoduché vzorky stylu vintage apod. V případě pozadí stránky nějaké jemné barvičky :) Hlavně prosím!! Nepoužívejte třpytivé gify a nebo jiné zářivé pozadí! Musím přiznat, že na úplném začátku mého blogování jsem si je taky nastavila, ale to bylo pouze na pár dní, protože jsem na tom blogu nemohla vydržet déle než pár minut denně. (příklad, příklad, příklad)
NO WAY: Pokud si chcete udělat rámeček kolem stránky neměl by mít více jak 5 pix! Prosím vás lidi! Vždyť to vypadá hrozně! Chápu, že chcete vaše stránky nějak oživit...ale tímto způsobem určitě ne! (příklad)

2.kámen úrazu - MENU A VOLITELNÉ BOXY
První věc, na kterou se mě ptáte celkem dost často je - Jak mám udělat mezeru mezi menu a stránkou? (příklad) Je to naprosto jednoduché! První věc, kterou můžete udělat je zprůhlednit rámeček menu, ale to si nejsem na 100% jistá jestli to jde. Já dělám mnohem vychytanější techniku, která se uplatní nejen v menu, ale např. ve volitelním boxu formou odkazů je průhledné png - nejsou vidět, takže nebudou váš design nijak měnit ani zohyzdňovat. Díky nim můžete místo toho, abyste si třeba záhlaví ořezávali složitě podle toho kde má zrovna "klikat" (příklad) namísto toho dáte jedno průhledné png na design jak zrovna chcete a vypadá vše skvěle a hlavně! Když uděláte chybu z předešlém "kamenu úrazu" nevýjde to tolik najevo jako když ořezáte design. Nevím jak lépe to popsat... :D
TIP: Pokud máte spoustu rubrik je lepší si vytvořit tzv. rozcestníky, díky kterým bude mít návštěvník lepší orientaci.
TIP: Je fajn, když si vytvoříte něco jako "welcome message", aby bylo hned jasné o čem Váš blog je a není... Díky ní můžete zaujmout návštěvníka svou osobností a vtipem.

Pokud si ještě s něčím nebudete vědět rady, napište mi do komentářů a já Vám odpovím :) Možná do tohoto článku ještě něco dopíšu, kdybych si na něco vzpoměla. Snad jsem alespoň někomu z Vás pomohla :)
......................................................................................................................
Pokud by někomu z autorů něco vadilo, okamžitě odkazy smažu!
Pokud máte nějaké nápady, čeho by se měl týkat příští článek do rubriky Umění grafiky napište jej do komentářů! ;)

//Pozor! Vzhledem k výměně editoru nemusí vše vycházet tak jak má//
 

3 people judged this article.

Comments

1 Becky Becky | Web | 1. march 2011 at 19:10 | React

Super článek, návod určitě pomůže spoustu lidem :))

2 gosSaMer gosSaMer | Web | 2. march 2011 at 16:19 | React

Ďakujem :) ale naozaj tvoje fotky sú supre, škoda že ich tu nemáš viac, keby si svoj blog premenila na uplne čisto fotografický, mal by určite veľký úspech :) to by som síce chcela docieliť aj ja ale neviem žiadne foto ťahy vo Photoshop-e a tak sú tie moje fotky také neprofesionálne, nemajú vysokú úroveň :( ale dúfam že raz

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama